Paralympijská výzva

I žáci s handicapem mohou sportovat. Díky Paralympijské výzvě. To je motto nového projektu, který v letošním školním roce pořádá v rámci Sazka Olympijského víceboje Český olympijský a paralympijský výbor.

     A právě v rámci iniciativy Paralympijská výzva naší školu ve čtvrtek 16. 11. navštívil, a detailně nám projekt představil realizační tým Českého olympijského výboru.

     Na vzácnou návštěvu jsme se ve škole připravovali již několik dní předem. Třídní učitelé seznámili žáky s rámcovým programem dne, který jsme nazvali Olympijským dnem. V olympijském duchu byla  vyzdobena i tělocvična. Většina tříd přispěla zdařilými kresbami ze sportovního a olympijského prostředí. Samozřejmě nechyběl ani symbol olympijského hnutí – pět navzájem propletených kruhů.

     Ty měla na karosérii namalovány i dodávka, která k nám přivezla osmičlenný realizační tým. Všichni členové týmu byli mladí a sympatičtí lidé, kteří hned po našem přivítání připravili v tělocvičně jednotlivá sportoviště a dozdobili stěny reklamními bannery. Vypadlo to u nás jako na nějaké světové soutěži!

     Olympijský den začal společným nástupem, na kterém byla představena za velkého potlesku česká paralympijská reprezentantka Kateřina Antošová, devátá ze závodu handbiků na Olympijských hrách v Riu de Janeiru. Zatímco jedna skupina dětí plnila sportovní disciplíny, druhá skupina se účastnila besedy právě s Kateřinou. Děti se dozvěděly o jejích sportovních úspěších, ale také o tom, jak před pěti léty spadla při česání hrušek ze žebříku, ochrnula na spodní část těla, a protože do té doby běhala maratony, hledala náhradu za sportovní pohyb a to ji přivedlo k handbiku.  Součástí besedy byla samozřejmě i autogramiáda. Kateřina má samozřejmě mojí velikou, velikou úctu….

     Na sportovištích si děti vyzkoušely pod vedením trenéra dětí a mládeže Romana Čecha disciplíny zařazené do Sazka Olympijského víceboje : hod medicinbalem, trojskok z místa, sedy lehy, hluboký předklon, hod basketbalovým míčem. Po splnění disciplín všechny soutěžící děti obdržely účastnický diplom, energetickou tyčinku a funkční tričko značky Nike.

      A na samotný závěr jsme se všichni společně s Kateřinou Antošovou vyfotografovali a Adam D. a Honza P. jí předali vlastní kresby ve fólii, které pro ni vytvořili. Bylo vidět, že z nich má radost.

      Tak byl náš Olympijský den u konce…. Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Olympijské heslo bylo naplněno.