II. ročník SKOTSKÝCH HER

19. června jsme na hřišti u naší školy uspořádali v pořadí již II. ročník Skotských her. A stejně jako v loňském roce jsme na hry pozvali i děti ze ZŠ Opařany 165. Nakonec proč ne, nejednalo se o klasické soupeření, ale spíše o přátelské setkání, jehož cílem bylo užít si krásné dopoledne. A tak jsme si šli užívat…

Ještě před klasickými skotskými disciplínami proběhl ve dvou kolech T- Mobile Olympijský běh, který je každoročně pořádán v rámci Olympijského dne. Letos jsme běželi trať dlouhou 500 metrů, tedy poloviční od let předchozích. Všichni, kteří se postavili na start, proběhli cílem a tam kromě malých cen pro vítěze na ně čekaly i účastnické medaile a pamětní listy. A také občerstvení. V parném dni byl meloun dobrou volbou.

Po půlhodince určené k regeneraci sil se vytvořila šestičlenná družstva složená půl na půl z dětí obou škol. První disciplínou byl hod kládou (caber toss). Oproti loňsku jsme měli připravené klády dvě, obě z pěkného a vyschlého dřeva. Nejlepší výkon byl 9 metrů a 80 cm. I druhá disciplína byla vrhačská.

Vrh kamenem (stone put), který jsme nahradili medicinbalem a ten byl vržen do vzdálenosti 10metrů a 45 centimetrů. Potom následovala přestávka, kterou jsme vyplnili „vodními hrátkami“. Opravdu parné počasí bylo jak dělané pro „malou vodní bitvu“ stříkacími pistolemi.

Ještě trochu mokří aktéři bitvy nastupovali k další disciplíně. A tou byl oblíbený běh s kufrem (run with suitcaase). Hned se mi vybavil Jára Cimrman, jak běží na nádraží….

A pak už zbývala poslední disciplína, která je pro mne nejvíce zábavná, a sice přetahování lanem (tug of war). Proti sobě nastupovala různě početná družstva a štěstí se přelévalo z jedné strany na druhou…přesně tak, jak to má i v životě být.Putovní pohár zůstal u nás a vidět ho můžete v ředitelně naší školy.

Závěrem bych rád poděkoval mojí malé kamarádce M. P. ze ZŠS, která se s noblesou zhostila role Lochnesské příšery a prováděla nás celým dopolednem. Poděkování patří také dětem a paním učitelkám z MŠ v Opařanech, které nás s velkou skotskou vlajkou přišly podpořit na naše hry.

DOPRAVNÍ DEN A DEN S POLICIÍ ČR

Tak jako ostatně i každý rok, proběhl u nás 23. dubna za pomoci PČR Dopravní den. Nejprve jsme zhlédli ukázku policejních psovodů a jejich chytrého čtyřnohého pomocníka, který nám předvedl, jak umí poslouchat na povely svého pána. Šlo mu to výborně. Se zatajeným dechem jsme sledovali fingované zadržení „pachatele,“ a asi nikdo z nás by v té chvíli nechtěl být v kůži figuranta, kterému se statný vlčák zahryzával do cvičného rukávu.

Na prvním stanovišti si děti mohly prohlédnout policejní auto a zásahovou výstroj příslušníků pořádkové jednotky. Kluci byli ve svém živlu, kde jinde se můžete dotknout „těžkooděnců“ a zkusit si policejní helmu?

Co dělat, když se vyskytneme u dopravní nehody, jak vyndat zraněného řidiče z auta, jak zraněnému motocyklistovi a cyklistovi sundat bezpečně z hlavy helmu a následně provést resuscitaci?  Tak toto vše si děti vyzkoušely na stanovišti Zdravotnické záchranné služby. A hlavně dětem z I. stupně to šlo opravdu skvěle.

Policisté z Dopravního oddělení v Táboře za námi přijeli v moderním voze Škoda Superb, který se po našich silnicích pohybuje utajeně, je vybavený špičkovou technikou a umí jezdit rychlostí hodně přes 200 km/hod. Je černou noční můrou všech neukázněných řidičů. Kdo chtěl, mohl se posadit za volant, na krátkou dobu spustit sirénu. Také jsme otestovali přístroj na měření rychlosti. Při běhu přes hřiště byla naměřena nejvyšší rychlost 20,8 km/ hod.

A protože jsem nedávno do naší školy zakoupil několik nových cyklistických přileb, přišel čas ukázat je světu! Jízda zručnosti na koloběžkách a na kolech dopadla bez nehod.

A na závěr jsme ještě vyplnili obrázkové dopravní testy a nakreslili do soutěže obrázky s dopravní tématikou. Den utekl jako voda, a tak zase za rok na shledanou!

Poděkování:

Policistům z Dopravního oddělení Tábor

Policejním psovodům a jejich „komisaři Rexovi“

Policistům z Obvodního oddělení Bechyně

Anetě Křivánkové DiS. ZZS JČ kraje

Besipu České Budějovice

Výstava velikonočních vajíček

     Na naší škole jsme v letošním roce přivítali příchod jara velikonoční výstavou, která proběhla ve dnech 15. – 17. dubna 2019 ve cvičném bytě (naproti vrátnici DPN Opařany). Tuto akci uspořádaly dvě paní učitelky, Mgr. E. Koudelková s Mgr. K. Markovou. Před příchodem návštěvníků jsme společnými silami připravily velikonoční pohoštění v podobě švédských stolů, aby si i mlsné jazýčky přišly na své. Netrpělivě jsme očekávaly příchod návštěvníků s nadějí, že jich dorazí co nejvíce, abychom se mohly pochlubit všemi ozdobenými vajíčky, které jste nám do soutěže zapůjčili. Všichni žáci pilně vyráběli originální vajíčka z nejrůznějších materiálů a zdobili je libovolnou výtvarnou technikou.

     Na výstavě bylo k vidění 152 vajíček od více jak 30 autorů. Soutěže se celkem zúčastnilo 188 návštěvníků. Vítězkou se stala H. Marková z Opařan, druhá skončila rovněž paní H. Marková z Opařan a třetí místo patří paní Z. Schloffové z Revma Ligy Nemocnice Tábor. Žák ze ZŠ Bernartice získal první místo v kategorii dětí, druhá skončila žákyně ze ZŠ při DPN Opařany a na třetím místě se umístila MŠ Opařany. 

     Ti nejmenší zde mohli vidět a vyzkoušet si například malování vajíček nebo papírové tvoření s námětem jara.  Žáci i dospělí, pod vedením paní H. Markové, dávali dobrý pozor jak postupovat při drátkování vajíček. Všechny děti musím velmi pochválit za manuální zručnost a šikovnost. Příjemně strávených několik dnů nám všem vykouzlilo úsměv na tváři. Všichni měli radost, jak jejich výrobky jiní obdivují a navzájem si předávali nápady na příští rok.

     Mohu říci za celou školu, že výstava byla zdařilá a těšila se zájmu veřejnosti. Všem, kteří se na výstavě podíleli, patří velké poděkování.

Vystavená vajíčka poskytli:

ZŠ při DPN Opařany, MŠ Opařany, ZŠ Bernartice, ZŠ Bechyně, RL Tábor, M. Bělohlavová, M. Čunátová, H. Faladová, E. Houšková K. Houšková, V. Chroňáková, V. Ivanovová, R. Kolářová, A. Kravarová, T. Kravarová, Z. Majerová, H. Marková, E. Mixová, H. Pazourková, M. Petrásková, V. Runtová, K. Ryslová, V. Rytířová, Z. Schlaffová, J. Ťoupalová, V. Ťoupalová, M. Zuzáková.

Sponzoři:

V. Jirků

E. Koudelková

M. Kravarová

H. Marková

K. Marková

H. Němcová

M. Roth

M. Ryslová

T. Špuláková

J. Ťoupalová

Překonej školní rekordy!

     Tak jsem se nedávno začetl do tabulky sportovních rekordů naší školy, a zjistil jsem, že většina z nich byla vytvořena již před několika lety. Jak se říká: „Jsou trochu fousaté“. Samozřejmě v porovnání s rekordem naší bývalé slavné „čtvrtkařky a půlkařky“ Jarmily Kratochvílové, která drží světový rekord v běhu na 800 metrů už 36 let, to neznamená nic, ale i tak bych byl rád, kdybychom naše tabulky trochu oživili.

     A proto přicházím se sportovní výzvou:

Překonej sám sebe, a zároveň i rekord naší školy!“

Na měsíc duben jsou ve hře dva rekordy:

Disciplína:                                             Rekord:

1. Vis na žebřinách na čas                   4 minuty 1 vteřina

2. Hod medicinbalem                        10 metrů 80 centimetrů

Vítěz v každé kategorii obdrží sladkou odměnu, a pokud se mu podaří rekord překonat, bude zapsán do tabulky rekordů a ještě získá věcnou cenu. Jakou?  Tak na tuto otázku neodpovím…zkus vyhrát a uvidíš! Hodně zdaru!

Beseda se strážníkem Městské policie Tábor

     V pondělí dne 25. února 2019 jsme v naší škole přivítali člena preventivního týmu pana Johančíka z Městské policie Tábor. 

     Beseda byla primárně zaměřená na chování chodců a cyklistů. Žáci si zopakovali základní pravidla, jak se mají v provozu na pozemních komunikacích chovat, jak bezpečně přecházet vozovku a pohybovat se mezi ostatními účastníky silničního provozu. Přednášející se poté věnoval problematice nejčastějších přestupků u žáků mladších 15 let. Upozornil je, jaký postih by jim hrozil za protiprávní jednání.

      Žáci si z této besedy odnesli mnoho důležitých rad a informací, které přispěly k ucelenějšímu poznání dopravních předpisů.

      Tímto bychom chtěli poděkovat panu Johančíkovi za podrobný výklad pravidel silničního provozu a za rok se budeme těšit opět na viděnou.

Projekt sebedůvěry, Dove

Projekt sebedůvěry pomáhá mladým lidem ve věku 11 - 15 let, aby si věřili a byli spokojeni sami se sebou. Nízká sebedůvěra ovlivňuje u mladých lidí rozvoj osobního i profesního života. Řada dívek i chlapců se obává negativních reakcí na svoji postavu a vzhled. Nejsou spokojeni s tím, jak vypadají.

Dne 23. listopadu 2018 jsme měli tu čest přivítat paní Pavlu Novákovou a Lenku Žalmanovou. Na úvod nám sdělily několik informací o projektu, který nese název: „Projekt sebedůvěry, Dove“. Žákům beseda pomohla uvědomit si, v čem jsou výjimeční, a jak mohou získat zdravé sebevědomí.

Nejdůležitější myšlenka celé přednášky by se dala shrnout: „Nezaměřuj se na to, co si o tobě myslí ostatní, důvěřuj sám sobě a nestyď se za to, kým jsi“.

Návštěva pedagogů z Mladé Boleslavi

V přípravném týdnu (ve čtvrtek 30. srpna) naši školu navštívila pětičlenná skupina speciálních pedagogů a asistentů pedagoga ze ZŠ Václavkova v Mladé Boleslavi. V neformálním rozhovoru jsme měli možnost předat si zkušenosti s alternativními přístupy, postupy práce a metodami, které při výuce používáme. Byli jsme mile překvapeni, že naše výukové principy a metody jsou vhodně navazující a tudíž shodně hodnotitelné. Pak si kolegové prohlédli obě budovy školy, ukázali jsme jim místa pro výuku, muzikoateliér a cvičný byt pro nácviky sebeobslužných činností a společenských dovedností. 

     Tato  návštěva byla výjimečná v tom, že jsme se setkali s vyučujícími dětí, které prošly naší školou. Měli jsme tak možnost dozvědět se, jak se dětem daří potom, co byly propuštěny z nemocnice a odešly z naší školy.

Vítání léta – Letní zahradní slavnost

Konečně je tu léto a prázdniny klepou na dveře. To je určitě důvod k oslavě. Proto jsme v úterý 26. června uspořádali pro všechny žáky naší školy letní zahradní slavnost. Nejprve byla pro každý typ školy připravena hra, která v sobě spojila prvky zábavné, ale i naučné – „stopovaná“. Den zahájili žáci základní školy speciální, kteří se pohybovali po našem velkém parku podle fáborků a plnili nejrůznější znalostní úkoly. Žáci prvního stupně základní školy dostali buzolu a souřadnice a taktéž plnili po cestě vědomostní úkoly. Totéž bylo připraveno i pro druhý stupeň a zároveň pro všechny typy škol byl na konci cesty ukryt „zlatý poklad“ – truhlice plná dobrot. Každá skupina žáků měla za úkol na konci putování za pokladem vymyslet pokřik, který sloužil jako heslo pro otevření naší školní zahrady, kde se ukrývalo další překvapení – třešňová bublanina a dárky od našich sponzorů – manželů Barackých z Prahy. Za ně opět moc děkujeme.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdc85bfd306a

XI. ročník BOREC ŠKOLY – Finále 25.6 2018

Tak, ačkoli jsem měl naplánováno, že finále se bude konat stejně jako v minulých pěti letech na hřišti u školy, tak už můj první ranní pohled vzhůru k obloze dával tušit, že letos opravdu ne…. Takže, zpátky na stromy! Vrátíme se ke kořenům, tedy do tělocvičny. Vlastně proč ne, je na čase oprášit osvědčené indoorové disciplíny a zjistit, zda některý z finálových rekordů není dostatečně „vousatý“ a nestojí za to, ho konečně překonat a vylepšit

Počet finalistů je každý rok stejný. Dvacet. Poslední dva roky máme problém s nominací děvčat. Nejsou. Tedy, ne, že by nebyla vůbec. To jsou, ale nechce se jim sportovat. Takže letos ve finále soutěžila jen tři.

Počet sportovních disciplín se také nemění. Je jich pět. Začali jsme člunkovým během na 10x10 metrů. Nejlepší byl Zdeněk Č. z I. stupně: 28,6 s. Druhou disciplínou byl vis na žebřinách na čas. Dlouholetý rekord školy 4minuty a 1 sekunda znovu odolal…Nejlepší byl znovu Zdeněk Č. 2 min. 10 s. Dobře on! Třetí disciplína. Hod medicinbalem. Nejdelší hod Martin R. z II. stupně – 6,30 metru. Disciplínou předposlední a vůbec ne lehkou byl trojskok z místa. Nejdále doplachtil opět Martin R.! 645 cm a zaděláno na dobrý výsledek. Závěr patřil mé oblíbené disciplíně a tou je rotoped po dobu pěti minut. Svou životní jízdu zajel Honza K. z II. stupně, který svým soupeřům nedal sebemenší, opravdu sebemenší naději na vítězství a v této disciplíně s přehledem zvítězil s náskokem 100 metrů. Bravo!

A stalo se již tradicí, že vítězové finále celoroční sportovní soutěže Borec školy se vyhlašují až druhý den po přepočítání a sečtení všech výsledků. Letos tomu nebylo jinak. A přece. Jedna změna se odehrála. Pro předání cen jsme zvolili netradiční místo. Ne v tělocvičně, ne na hřišti ale v areálu školní zahrady u pergoly. A byla to dobrá volba! Příjemné prostředí, hezké posezení, všichni na menším prostoru. To byly hlavní atributy tohoto místa. Ceny vítězům předávala paní ředitelka naší školy paní Mgr. Jarmila Drátovská.

Celkovým vítězem se stal Martin R. z II. stupně. A byl to on, kdo si pochutnal na ceně pro celkového vítěze. Ano, byl to opravdu dort, který pro něj připravila (jako ostatně každoročně) paní zástupkyně ředitelky paní Mgr. Hana Němcová. Ani tentokrát jsem nedostal ochutnat. Zlomí se někdy toto prokletí?

CELKOVÉ VÝSLEDKY:

CHLAPCI                                                   Dívky

1. Martin R.                                              1. Monika D.

2. Zdeněk Č.                                             2. Vendula Hejnová

3. Jan K.                                                   3. Tereza H.

Na závěr ceremoniálu byl do SÍNĚ BORECKÉ SLÁVY uveden Honza K. „ za zásluhy o sport a mnohaletou účast ve finále této soutěže“.

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2018

Ve středu 20. června jsme na naší škole pořádali pro nás již třetí ročník Olympijského běhu.  Ten letošní měl ale od minulých let několik novinek. První z nich (a asi tou nejzásadnější) bylo to, že jsme na závod pozvali i žáky ze ZŠ Opařany 165 (My jsme Opařany 160), se kterými jsme se už v minulosti utkávali na konci školního roku při společných fotbalových zápasech a kteří se také účastnili i dvou ročníků Velké Opařanské steeplechase. Letos jsme jim nabídli polovinu našich startovních čísel, abychom  měli možnost si porovnat naši běžeckou výkonost. Druhou novinkou bylo rozčlenění závodníků podle stupňů a tak se nejprve na start postavily děti z prvního stupně, které letos běžely trať dlouhou 500 metrů. Do závodu vyrazily s velkou vervou a na trati převáděly pěkné běžecké souboje. Všichni závod dokončili, a je jedno v jakém čase, důležité bylo, že si všichni závod užili. A to si myslím, že se beze zbytku povedlo.

      Úplně neplánovaně se poté na start postavily děti z Mateřské školky z Opařan, které si se svými paními učitelkami oběhly jedno kolečko. Musím přiznat, že jejich přístup ke sportu by jim mohly závidět skoro všechny děti z vyšších ročníků. Moc rád jsem Vás u nás viděl, malí běžci!

      A po několika minutách již stáli na startu dvoukolového závodu běžci z druhého stupně, kteří hned po startu nasadili vysoké tempo, kterému ale ne každý dokázal vzdorovat, a tak se na okruhu po chvíli míchali běžci s „chodci“. Na trati na závodníky čekala dvě mírná stoupání, občerstvovací stanice (1 km je pro spoustu dětí skoro maratonský běh), na části trati, kde se běželo z kopce, zdravotní hlídka s brašnou (naštěstí musela ošetřit jen jedno odřené koleno) a bubenická skupina, která sportovce povzbuzovala k lepšímu výkonu. A možná i to bylo příčinou, že Martin R. z naší šesté třídy vytvořil nový rekord školy, který má nyní hodnotu 3:33 minut.

      Vítězové jednotlivých kategorií dostali tašky s řadou pěkných dárků a každý, kdo doběhl do cíle, byl odměněn účastnickým listem, medailí, sportovní tyčinkou a malou pozorností.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdcff66143c6