Projekt sebedůvěry, Dove
- Podrobnosti
- Napsal Kristýna Marková
Dne 23. listopadu 2018 jsme měli tu čest přivítat paní Pavlu Novákovou a Lenku Žalmanovou. Na úvod nám sdělily několik informací o projektu, který nese název: „Projekt sebedůvěry, Dove“. Žákům beseda pomohla uvědomit si, v čem jsou výjimeční, a jak mohou získat zdravé sebevědomí.
Nejdůležitější myšlenka celé přednášky by se dala shrnout: „Nezaměřuj se na to, co si o tobě myslí ostatní, důvěřuj sám sobě a nestyď se za to, kým jsi“.
Návštěva pedagogů z Mladé Boleslavi
- Podrobnosti
- Napsal Dagmar Beránková
Tato návštěva byla výjimečná v tom, že jsme se setkali s vyučujícími dětí, které prošly naší školou. Měli jsme tak možnost dozvědět se, jak se dětem daří potom, co byly propuštěny z nemocnice a odešly z naší školy.
Vítání léta – Letní zahradní slavnost
- Podrobnosti
- Napsal Kováčová Jana
Konečně je tu léto a prázdniny klepou na dveře. To je určitě důvod k oslavě. Proto jsme v úterý 26. června uspořádali pro všechny žáky naší školy letní zahradní slavnost. Nejprve byla pro každý typ školy připravena hra, která v sobě spojila prvky zábavné, ale i naučné – „stopovaná“. Den zahájili žáci základní školy speciální, kteří se pohybovali po našem velkém parku podle fáborků a plnili nejrůznější znalostní úkoly. Žáci prvního stupně základní školy dostali buzolu a souřadnice a taktéž plnili po cestě vědomostní úkoly. Totéž bylo připraveno i pro druhý stupeň a zároveň pro všechny typy škol byl na konci cesty ukryt „zlatý poklad“ – truhlice plná dobrot. Každá skupina žáků měla za úkol na konci putování za pokladem vymyslet pokřik, který sloužil jako heslo pro otevření naší školní zahrady, kde se ukrývalo další překvapení – třešňová bublanina a dárky od našich sponzorů – manželů Barackých z Prahy. Za ně opět moc děkujeme.
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdc85bfd306a
XI. ročník BOREC ŠKOLY – Finále 25.6 2018
- Podrobnosti
- Napsal Josef Křivánek
Počet finalistů je každý rok stejný. Dvacet. Poslední dva roky máme problém s nominací děvčat. Nejsou. Tedy, ne, že by nebyla vůbec. To jsou, ale nechce se jim sportovat. Takže letos ve finále soutěžila jen tři.
Počet sportovních disciplín se také nemění. Je jich pět. Začali jsme člunkovým během na 10x10 metrů. Nejlepší byl Zdeněk Č. z I. stupně: 28,6 s. Druhou disciplínou byl vis na žebřinách na čas. Dlouholetý rekord školy 4minuty a 1 sekunda znovu odolal…Nejlepší byl znovu Zdeněk Č. 2 min. 10 s. Dobře on! Třetí disciplína. Hod medicinbalem. Nejdelší hod Martin R. z II. stupně – 6,30 metru. Disciplínou předposlední a vůbec ne lehkou byl trojskok z místa. Nejdále doplachtil opět Martin R.! 645 cm a zaděláno na dobrý výsledek. Závěr patřil mé oblíbené disciplíně a tou je rotoped po dobu pěti minut. Svou životní jízdu zajel Honza K. z II. stupně, který svým soupeřům nedal sebemenší, opravdu sebemenší naději na vítězství a v této disciplíně s přehledem zvítězil s náskokem 100 metrů. Bravo!
A stalo se již tradicí, že vítězové finále celoroční sportovní soutěže Borec školy se vyhlašují až druhý den po přepočítání a sečtení všech výsledků. Letos tomu nebylo jinak. A přece. Jedna změna se odehrála. Pro předání cen jsme zvolili netradiční místo. Ne v tělocvičně, ne na hřišti ale v areálu školní zahrady u pergoly. A byla to dobrá volba! Příjemné prostředí, hezké posezení, všichni na menším prostoru. To byly hlavní atributy tohoto místa. Ceny vítězům předávala paní ředitelka naší školy paní Mgr. Jarmila Drátovská.
Celkovým vítězem se stal Martin R. z II. stupně. A byl to on, kdo si pochutnal na ceně pro celkového vítěze. Ano, byl to opravdu dort, který pro něj připravila (jako ostatně každoročně) paní zástupkyně ředitelky paní Mgr. Hana Němcová. Ani tentokrát jsem nedostal ochutnat. Zlomí se někdy toto prokletí?
CELKOVÉ VÝSLEDKY:
CHLAPCI Dívky
1. Martin R. 1. Monika D.
2. Zdeněk Č. 2. Vendula Hejnová
3. Jan K. 3. Tereza H.
Na závěr ceremoniálu byl do SÍNĚ BORECKÉ SLÁVY uveden Honza K. „ za zásluhy o sport a mnohaletou účast ve finále této soutěže“.
T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2018
- Podrobnosti
- Napsal Josef Křivánek
Ve středu 20. června jsme na naší škole pořádali pro nás již třetí ročník Olympijského běhu. Ten letošní měl ale od minulých let několik novinek. První z nich (a asi tou nejzásadnější) bylo to, že jsme na závod pozvali i žáky ze ZŠ Opařany 165 (My jsme Opařany 160), se kterými jsme se už v minulosti utkávali na konci školního roku při společných fotbalových zápasech a kteří se také účastnili i dvou ročníků Velké Opařanské steeplechase. Letos jsme jim nabídli polovinu našich startovních čísel, abychom měli možnost si porovnat naši běžeckou výkonost. Druhou novinkou bylo rozčlenění závodníků podle stupňů a tak se nejprve na start postavily děti z prvního stupně, které letos běžely trať dlouhou 500 metrů. Do závodu vyrazily s velkou vervou a na trati převáděly pěkné běžecké souboje. Všichni závod dokončili, a je jedno v jakém čase, důležité bylo, že si všichni závod užili. A to si myslím, že se beze zbytku povedlo.
Úplně neplánovaně se poté na start postavily děti z Mateřské školky z Opařan, které si se svými paními učitelkami oběhly jedno kolečko. Musím přiznat, že jejich přístup ke sportu by jim mohly závidět skoro všechny děti z vyšších ročníků. Moc rád jsem Vás u nás viděl, malí běžci!
A po několika minutách již stáli na startu dvoukolového závodu běžci z druhého stupně, kteří hned po startu nasadili vysoké tempo, kterému ale ne každý dokázal vzdorovat, a tak se na okruhu po chvíli míchali běžci s „chodci“. Na trati na závodníky čekala dvě mírná stoupání, občerstvovací stanice (1 km je pro spoustu dětí skoro maratonský běh), na části trati, kde se běželo z kopce, zdravotní hlídka s brašnou (naštěstí musela ošetřit jen jedno odřené koleno) a bubenická skupina, která sportovce povzbuzovala k lepšímu výkonu. A možná i to bylo příčinou, že Martin R. z naší šesté třídy vytvořil nový rekord školy, který má nyní hodnotu 3:33 minut.
Vítězové jednotlivých kategorií dostali tašky s řadou pěkných dárků a každý, kdo doběhl do cíle, byl odměněn účastnickým listem, medailí, sportovní tyčinkou a malou pozorností.
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdcff66143c6
Tonda Obal na cestách 2018
- Podrobnosti
- Napsal Ludmila Mašková
Beseda je vhodným doplněním environmentální výchovy žáka. Cílem je podpora vědomí odpovědnosti za životní prostředí a propagace tříděného sběru odpadů. Každoročně Tonda Obal osloví přes 180 000 dětí základních škol.
V průběhu besedy lektor žákům vysvětlil správné třídění a následné využití separovaného odpadu. K tomu mu napomáhala výstavka Tondy Obala - kufřík plný recyklátů a materiálů i názorné několikaminutové filmy o recyklaci či likvidaci odpadu. Součástí besedy se žáky I. stupně ZŠ a ZŠS byla také hra, při které si žáci prakticky vyzkoušeli, jak správně třídit, složili obří tematické puzzle, házeli míčkem na cíl a řešili hlavolam. Děkujeme všem organizátorům za zajímavou a přínosnou akci.
Dopravní den 2018
- Podrobnosti
- Napsal Josef Křivánek
Měsícem bezpečnosti už asi dva roky pro nás není duben, ale měsíc lásky – květen. Byl sedmý máj a nás nezval hrdliččin hlas, kde borový zaváněl háj, ale zval nás tiskový mluvčí PČR pan poručík Mgr. Miroslav Doubek na naše hřiště, kde pro nás byla připravena nejprve ukázka výcviku služebních policejních psů.
Policejní psovod nám nejprve ukázal, jak cvičí nové štěně (bylo moc šikovné a zvládalo velmi dobře první kroky psí abecedy). Poté nastoupila před děti zkušená fenka belgického ovčáka Risa, která již předváděla „vyšší level výcviku“, jako je stopování, vyhledávání a zadržení pachatele. Přestože Risa měla po celou dobu ukázky nasazený košík , vždy, když okolo nás probíhala jsem cítil veliký respekt (před třemi lety mně stáhl německý ovčák z kola a pošramotil mi „stehýnko“ a tak se prostě bojím, no… !). Policejní psovodi a psi …. za 1 !
Hned po psích ukázkách jsme dostali možnost si zblízka prohlédnout policejní Superb, moderní a trochu pro neukázněné řidiče tajné superrychlé auto, dosahující rychlosti až 220 km/hod. To bylo něco pro kluky! Rychlý odjezd se zapnutou sirénou a blikajícími modrými světly byl efektní tečkou za návštěvou dopravních policistů.
Všechny děti si také zkusily vyplnit dopravní testy od Besipu, pracovaly s interaktivní prezentací zaměřenou na dopravní a zdravotní výchovu a zúčastnily se besedy s panem por. Doubkem, kde se dozvěděly hodně zajímavého o práci PČR a byly jím přezkoušeny z povinností chodce a cyklisty.
Děti z I. stupně absolvovaly jízdu zručnosti na koloběžce a žáci z druhého stupně na kole. Hlavně u „kolařů“ jsem byl mile překvapen tím, jak dobře si počínali na trati plné záludných překážek. Nejvíce mě překvapil Honza K. (do kterého bych to opravdu neřekl!). Jak by řekl Igor Hnízdo:„ Rozený cyklista!“
No, a na závěr jsem si nechal ještě stanoviště, kde bylo možné najít vojenské sanitní vozidlo praporního obvaziště 151. Ženijního praporu Bechyně, kterému, velela moje kamarádka rtm. Lucka Vysoká. A co jsme tam dělali? Obvazovali jsme se, vyzkoušeli jsme vakuové dlahy, přenos zraněných na polních nosítkách a velkou pozornost jsme věnovali resuscitaci. Čtyři stateční nakonec vyzkoušeli po dobu dlouhých dvaceti minut (doba dojezdu ZZS) oživovat „Anču“. Museli uznat, že to není žádný med.
Nejvíce na letošní Dopravní den bude ale vzpomínat Matěj R. Svými vojenskými znalostmi okouzlil vojákyni Lucku, a ta u mne dnes odpoledne zazvonila a přinesla mi pro něho vojenský baret a tričko….to s ním bude zase k nevydržení!
Poděkování:
panu školníkovi J. Ratzkovi za pomoc při přípravě materiálu
panu por. Mgr. M. Doubkovi za velkou pomoc při organizaci dopravního dne
skupině DI PČR Tábor za ukázku Superbu
skupině psovodů PČR za ukázku policejních psů
paní rtm. Lucii Vysoké za milý přístup k dětem a empatický přístup
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeId5c78e64f3b
2. duben – Světový den porozumění autismu
- Podrobnosti
- Napsal Kováčová Jana
Mgr. J. Kováčová a Mgr. D. Jarolímová, učitelky v autistických třídách
I. ZIMNÍ OPAŘANSKÉ OLYMPIJSKÉ HRY
- Podrobnosti
- Napsal Josef Křivánek
Co na tom, že Opařany jsou vzdáleny od olympijského Pchjongčchangu 11.043 kilometrů a cesta autem by tam trvala podle navigace 109 hodin a 58 minut (mně asi déle, protože bych se „kochal“). To nic nemění na tom, že sportovci naší školy si nechtěli nechat ujít atmosféru největší sportovní události tohoto roku. A tak jsme v pátek 23. 2. v době, kdy v televizi probíhalo semifinále ledního hokeje mezi našimi reprezentanty a ruskými hokejisty (které bohužel skončilo v náš neprospěch), odstartovali náš vlastní olympijský program.
Na rozdíl od jihokorejských sportovišť jsme nemuseli bojovat s přírodními vlivy (prudký vítr, mlha, málo sněhu), protože naše ZOH se konaly v tělocvičně. A v jakých disciplínách jsme to soutěžili? Samozřejmě nemohl chybět biatlon, který je v posledních letech naší parádní disciplínou, dále to byl curling, sáně a lední hokej. Je jasné, že tyto olympijské disciplíny byly upraveny podle našich podmínek, takže například curlingové kameny, které jsou jinak vyráběny ze žuly z ostrova Ailsa Craig, a jejichž cena je 400 britských liber za 1ks, jsme nahradili létajícími talíři, které jsou vyrobeny z obyčejné umělé hmoty a jejich cena je pouhopouhých 59,- Kč za 1 ks. Disciplína lední hokej obnášela nájezdy na branku a myslím, že by Pavel Francouz měl co dělat. Ostatně, proslýchá se, že v době nájezdů za něho v hokejové brance zaskakovala famózní a všestranná Ester Ledecká!
Na závěr obdrželi vítězové jednotlivých disciplín malé ceny a všichni účastníci sladkou pozornost. A protože jsme kvůli zákazu používat otevřený (olympijský) oheň v prostorách školy žádný neměli, nebylo co zhasínat, a tak jsme šli domů. Měli jsme před sebou víkend, kdy se Ester Ledecká stala legendou ZOH, protože vyhrála druhou zlatou olympijskou medaili a to v odlišných disciplínách, a to se ještě nikomu nepovedlo….
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdab80ca6667
Mezinárodní den mateřského jazyka 2018
- Podrobnosti
- Napsal Kristýna Marková
Do textu se mu vloudil šotek a "pozměnil" velká písmena za malá nebo "přehodil" měkké i za tvrdé a naopak. S tímto ničemou máme své zkušenosti a naše děti nejsou žádnou výjimkou. Právě proto si připomínáme Mezinárodní den mateřského jazyka. V letošním roce připadlo výročí na 21. února 2018.
Pevně věříme, že nám tento den vykouzlil úsměv na tváři při řešení zábavných úkolů, které nám obohatily netradiční formou výuku a umožnily žákům bližší nazírání na výjimečnost českého jazyka.
Pro žáky naší základní školy bylo připraveno několik aktivit, např.: hádanky, osmisměrky, hra se slovy, vyhledávání ve Slovníku spisovné češtiny, porovnávání mateřského jazyka s jazyky příbuznými a mnoho dalších.
Pojďte si zahrát s námi!
V každé větě najděte ukryté město:
Pohádkový obr nosil na ramenou domy i s obyvateli.
Kostra Vasil je naší nejoblíbenější pomůckou v hodinách přírodovědy.
V zámecké zahradě nenajdeme ani jednu květinu, neboť zlí návštěvníci všechny otrhali.
Bolí ji hlava, a proto dnes nebude cvičit.
Stopa varana vedla k nedalekému křoví.