Překonej školní rekordy!

     Tak jsem se nedávno začetl do tabulky sportovních rekordů naší školy, a zjistil jsem, že většina z nich byla vytvořena již před několika lety. Jak se říká: „Jsou trochu fousaté“. Samozřejmě v porovnání s rekordem naší bývalé slavné „čtvrtkařky a půlkařky“ Jarmily Kratochvílové, která drží světový rekord v běhu na 800 metrů už 36 let, to neznamená nic, ale i tak bych byl rád, kdybychom naše tabulky trochu oživili.

     A proto přicházím se sportovní výzvou:

Překonej sám sebe, a zároveň i rekord naší školy!“

Na měsíc duben jsou ve hře dva rekordy:

Disciplína:                                             Rekord:

1. Vis na žebřinách na čas                   4 minuty 1 vteřina

2. Hod medicinbalem                        10 metrů 80 centimetrů

Vítěz v každé kategorii obdrží sladkou odměnu, a pokud se mu podaří rekord překonat, bude zapsán do tabulky rekordů a ještě získá věcnou cenu. Jakou?  Tak na tuto otázku neodpovím…zkus vyhrát a uvidíš! Hodně zdaru!

Beseda se strážníkem Městské policie Tábor

     V pondělí dne 25. února 2019 jsme v naší škole přivítali člena preventivního týmu pana Johančíka z Městské policie Tábor. 

     Beseda byla primárně zaměřená na chování chodců a cyklistů. Žáci si zopakovali základní pravidla, jak se mají v provozu na pozemních komunikacích chovat, jak bezpečně přecházet vozovku a pohybovat se mezi ostatními účastníky silničního provozu. Přednášející se poté věnoval problematice nejčastějších přestupků u žáků mladších 15 let. Upozornil je, jaký postih by jim hrozil za protiprávní jednání.

      Žáci si z této besedy odnesli mnoho důležitých rad a informací, které přispěly k ucelenějšímu poznání dopravních předpisů.

      Tímto bychom chtěli poděkovat panu Johančíkovi za podrobný výklad pravidel silničního provozu a za rok se budeme těšit opět na viděnou.

Projekt sebedůvěry, Dove

Projekt sebedůvěry pomáhá mladým lidem ve věku 11 - 15 let, aby si věřili a byli spokojeni sami se sebou. Nízká sebedůvěra ovlivňuje u mladých lidí rozvoj osobního i profesního života. Řada dívek i chlapců se obává negativních reakcí na svoji postavu a vzhled. Nejsou spokojeni s tím, jak vypadají.

Dne 23. listopadu 2018 jsme měli tu čest přivítat paní Pavlu Novákovou a Lenku Žalmanovou. Na úvod nám sdělily několik informací o projektu, který nese název: „Projekt sebedůvěry, Dove“. Žákům beseda pomohla uvědomit si, v čem jsou výjimeční, a jak mohou získat zdravé sebevědomí.

Nejdůležitější myšlenka celé přednášky by se dala shrnout: „Nezaměřuj se na to, co si o tobě myslí ostatní, důvěřuj sám sobě a nestyď se za to, kým jsi“.

Návštěva pedagogů z Mladé Boleslavi

V přípravném týdnu (ve čtvrtek 30. srpna) naši školu navštívila pětičlenná skupina speciálních pedagogů a asistentů pedagoga ze ZŠ Václavkova v Mladé Boleslavi. V neformálním rozhovoru jsme měli možnost předat si zkušenosti s alternativními přístupy, postupy práce a metodami, které při výuce používáme. Byli jsme mile překvapeni, že naše výukové principy a metody jsou vhodně navazující a tudíž shodně hodnotitelné. Pak si kolegové prohlédli obě budovy školy, ukázali jsme jim místa pro výuku, muzikoateliér a cvičný byt pro nácviky sebeobslužných činností a společenských dovedností. 

     Tato  návštěva byla výjimečná v tom, že jsme se setkali s vyučujícími dětí, které prošly naší školou. Měli jsme tak možnost dozvědět se, jak se dětem daří potom, co byly propuštěny z nemocnice a odešly z naší školy.

Vítání léta – Letní zahradní slavnost

Konečně je tu léto a prázdniny klepou na dveře. To je určitě důvod k oslavě. Proto jsme v úterý 26. června uspořádali pro všechny žáky naší školy letní zahradní slavnost. Nejprve byla pro každý typ školy připravena hra, která v sobě spojila prvky zábavné, ale i naučné – „stopovaná“. Den zahájili žáci základní školy speciální, kteří se pohybovali po našem velkém parku podle fáborků a plnili nejrůznější znalostní úkoly. Žáci prvního stupně základní školy dostali buzolu a souřadnice a taktéž plnili po cestě vědomostní úkoly. Totéž bylo připraveno i pro druhý stupeň a zároveň pro všechny typy škol byl na konci cesty ukryt „zlatý poklad“ – truhlice plná dobrot. Každá skupina žáků měla za úkol na konci putování za pokladem vymyslet pokřik, který sloužil jako heslo pro otevření naší školní zahrady, kde se ukrývalo další překvapení – třešňová bublanina a dárky od našich sponzorů – manželů Barackých z Prahy. Za ně opět moc děkujeme.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdc85bfd306a

XI. ročník BOREC ŠKOLY – Finále 25.6 2018

Tak, ačkoli jsem měl naplánováno, že finále se bude konat stejně jako v minulých pěti letech na hřišti u školy, tak už můj první ranní pohled vzhůru k obloze dával tušit, že letos opravdu ne…. Takže, zpátky na stromy! Vrátíme se ke kořenům, tedy do tělocvičny. Vlastně proč ne, je na čase oprášit osvědčené indoorové disciplíny a zjistit, zda některý z finálových rekordů není dostatečně „vousatý“ a nestojí za to, ho konečně překonat a vylepšit

Počet finalistů je každý rok stejný. Dvacet. Poslední dva roky máme problém s nominací děvčat. Nejsou. Tedy, ne, že by nebyla vůbec. To jsou, ale nechce se jim sportovat. Takže letos ve finále soutěžila jen tři.

Počet sportovních disciplín se také nemění. Je jich pět. Začali jsme člunkovým během na 10x10 metrů. Nejlepší byl Zdeněk Č. z I. stupně: 28,6 s. Druhou disciplínou byl vis na žebřinách na čas. Dlouholetý rekord školy 4minuty a 1 sekunda znovu odolal…Nejlepší byl znovu Zdeněk Č. 2 min. 10 s. Dobře on! Třetí disciplína. Hod medicinbalem. Nejdelší hod Martin R. z II. stupně – 6,30 metru. Disciplínou předposlední a vůbec ne lehkou byl trojskok z místa. Nejdále doplachtil opět Martin R.! 645 cm a zaděláno na dobrý výsledek. Závěr patřil mé oblíbené disciplíně a tou je rotoped po dobu pěti minut. Svou životní jízdu zajel Honza K. z II. stupně, který svým soupeřům nedal sebemenší, opravdu sebemenší naději na vítězství a v této disciplíně s přehledem zvítězil s náskokem 100 metrů. Bravo!

A stalo se již tradicí, že vítězové finále celoroční sportovní soutěže Borec školy se vyhlašují až druhý den po přepočítání a sečtení všech výsledků. Letos tomu nebylo jinak. A přece. Jedna změna se odehrála. Pro předání cen jsme zvolili netradiční místo. Ne v tělocvičně, ne na hřišti ale v areálu školní zahrady u pergoly. A byla to dobrá volba! Příjemné prostředí, hezké posezení, všichni na menším prostoru. To byly hlavní atributy tohoto místa. Ceny vítězům předávala paní ředitelka naší školy paní Mgr. Jarmila Drátovská.

Celkovým vítězem se stal Martin R. z II. stupně. A byl to on, kdo si pochutnal na ceně pro celkového vítěze. Ano, byl to opravdu dort, který pro něj připravila (jako ostatně každoročně) paní zástupkyně ředitelky paní Mgr. Hana Němcová. Ani tentokrát jsem nedostal ochutnat. Zlomí se někdy toto prokletí?

CELKOVÉ VÝSLEDKY:

CHLAPCI                                                   Dívky

1. Martin R.                                              1. Monika D.

2. Zdeněk Č.                                             2. Vendula Hejnová

3. Jan K.                                                   3. Tereza H.

Na závěr ceremoniálu byl do SÍNĚ BORECKÉ SLÁVY uveden Honza K. „ za zásluhy o sport a mnohaletou účast ve finále této soutěže“.

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2018

Ve středu 20. června jsme na naší škole pořádali pro nás již třetí ročník Olympijského běhu.  Ten letošní měl ale od minulých let několik novinek. První z nich (a asi tou nejzásadnější) bylo to, že jsme na závod pozvali i žáky ze ZŠ Opařany 165 (My jsme Opařany 160), se kterými jsme se už v minulosti utkávali na konci školního roku při společných fotbalových zápasech a kteří se také účastnili i dvou ročníků Velké Opařanské steeplechase. Letos jsme jim nabídli polovinu našich startovních čísel, abychom  měli možnost si porovnat naši běžeckou výkonost. Druhou novinkou bylo rozčlenění závodníků podle stupňů a tak se nejprve na start postavily děti z prvního stupně, které letos běžely trať dlouhou 500 metrů. Do závodu vyrazily s velkou vervou a na trati převáděly pěkné běžecké souboje. Všichni závod dokončili, a je jedno v jakém čase, důležité bylo, že si všichni závod užili. A to si myslím, že se beze zbytku povedlo.

      Úplně neplánovaně se poté na start postavily děti z Mateřské školky z Opařan, které si se svými paními učitelkami oběhly jedno kolečko. Musím přiznat, že jejich přístup ke sportu by jim mohly závidět skoro všechny děti z vyšších ročníků. Moc rád jsem Vás u nás viděl, malí běžci!

      A po několika minutách již stáli na startu dvoukolového závodu běžci z druhého stupně, kteří hned po startu nasadili vysoké tempo, kterému ale ne každý dokázal vzdorovat, a tak se na okruhu po chvíli míchali běžci s „chodci“. Na trati na závodníky čekala dvě mírná stoupání, občerstvovací stanice (1 km je pro spoustu dětí skoro maratonský běh), na části trati, kde se běželo z kopce, zdravotní hlídka s brašnou (naštěstí musela ošetřit jen jedno odřené koleno) a bubenická skupina, která sportovce povzbuzovala k lepšímu výkonu. A možná i to bylo příčinou, že Martin R. z naší šesté třídy vytvořil nový rekord školy, který má nyní hodnotu 3:33 minut.

      Vítězové jednotlivých kategorií dostali tašky s řadou pěkných dárků a každý, kdo doběhl do cíle, byl odměněn účastnickým listem, medailí, sportovní tyčinkou a malou pozorností.

 

View the embedded image gallery online at:
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdcff66143c6

 

 

Tonda Obal na cestách 2018

     Minulý týden v naší škole již po několikáté proběhlo setkání Tonda Obal na cestách, což je interaktivní beseda spojená s hrou na téma třídění a recyklace odpadu pro žáky základních škol - ekologický program společnosti EKO-KOM, kterého se 22. 5. 2018 zúčastnili žáci základní a speciální školy. 

     Beseda je vhodným doplněním environmentální výchovy žáka. Cílem je podpora vědomí odpovědnosti za životní prostředí a propagace tříděného sběru odpadů. Každoročně Tonda Obal osloví přes 180 000 dětí základních škol.

     V průběhu besedy lektor žákům vysvětlil správné třídění a následné využití separovaného odpadu. K tomu mu napomáhala  výstavka Tondy Obala - kufřík plný recyklátů a materiálů i názorné několikaminutové filmy o recyklaci či likvidaci odpadu. Součástí besedy se žáky I. stupně ZŠ a ZŠS byla také hra, při které si žáci prakticky vyzkoušeli, jak správně třídit, složili obří tematické puzzle, házeli míčkem na cíl a řešili hlavolam. Děkujeme všem organizátorům za zajímavou a přínosnou akci.

Dopravní den 2018

      Měsícem bezpečnosti už asi dva roky pro nás není duben, ale měsíc lásky – květen. Byl sedmý máj a nás nezval hrdliččin hlas, kde borový zaváněl háj, ale zval nás tiskový mluvčí PČR pan poručík Mgr. Miroslav Doubek na naše hřiště, kde pro nás byla připravena nejprve ukázka výcviku služebních policejních psů. 

      Policejní psovod nám nejprve ukázal, jak cvičí nové štěně (bylo moc šikovné a zvládalo velmi dobře první kroky psí abecedy). Poté nastoupila před děti zkušená fenka belgického ovčáka Risa, která již předváděla „vyšší level výcviku“, jako je stopování, vyhledávání a zadržení pachatele. Přestože Risa měla po celou dobu ukázky nasazený košík , vždy,  když okolo nás probíhala jsem cítil veliký respekt (před třemi lety mně stáhl německý ovčák z kola a pošramotil mi „stehýnko“ a tak se prostě bojím, no… !). Policejní psovodi a psi …. za 1 !

      Hned po psích ukázkách jsme dostali možnost si zblízka prohlédnout policejní Superb, moderní a trochu pro neukázněné řidiče tajné superrychlé auto, dosahující rychlosti až 220 km/hod. To bylo něco pro kluky! Rychlý odjezd se zapnutou sirénou a blikajícími modrými světly byl efektní tečkou za návštěvou dopravních policistů.

      Všechny děti si také zkusily vyplnit dopravní testy od Besipu, pracovaly s interaktivní prezentací zaměřenou na dopravní a zdravotní výchovu a zúčastnily se besedy s panem por. Doubkem, kde se dozvěděly hodně zajímavého o práci PČR a byly jím přezkoušeny z povinností chodce a cyklisty.

      Děti z I. stupně absolvovaly jízdu zručnosti na koloběžce a žáci z druhého stupně na kole. Hlavně u „kolařů“ jsem byl mile překvapen tím, jak dobře si počínali na trati plné záludných překážek. Nejvíce mě překvapil Honza K. (do kterého bych to opravdu neřekl!). Jak by řekl Igor Hnízdo:„ Rozený cyklista!“

      No, a na závěr jsem si nechal ještě stanoviště, kde bylo možné najít vojenské sanitní vozidlo praporního obvaziště 151. Ženijního praporu Bechyně, kterému, velela moje kamarádka rtm. Lucka Vysoká. A co jsme tam dělali? Obvazovali jsme se, vyzkoušeli jsme vakuové dlahy, přenos zraněných na polních nosítkách a velkou pozornost jsme věnovali resuscitaci. Čtyři stateční nakonec vyzkoušeli po dobu dlouhých dvaceti minut (doba dojezdu ZZS) oživovat „Anču“. Museli uznat, že to není žádný med.

      Nejvíce na letošní Dopravní den bude  ale vzpomínat Matěj R. Svými vojenskými znalostmi  okouzlil vojákyni Lucku, a ta u mne dnes odpoledne zazvonila a přinesla mi pro něho vojenský baret a tričko….to s ním bude zase k nevydržení!

Poděkování:

panu školníkovi J. Ratzkovi                    za pomoc při přípravě materiálu

panu por. Mgr. M. Doubkovi                   za velkou pomoc při organizaci dopravního dne

skupině DI PČR Tábor                            za ukázku Superbu

skupině psovodů PČR                             za ukázku policejních psů

paní rtm. Lucii Vysoké                           za milý přístup k dětem a empatický přístup

 

View the embedded image gallery online at:
http://dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeId5c78e64f3b

 

 

2. duben – Světový den porozumění autismu

Dne 3. dubna jsme si v naší škole připomněli Světový den porozumění autismu. Všichni třídní učitelé dostali k dispozici výukový materiál pro žáky, který jim přiblížil základní problémy těchto dětí. Den jsme završili pozváním žáků druhého stupně k nám na „školičku“, kde jsme jim vysvětlovali způsob vzdělávání žáků s autismem. Žáci se vzájemně poznali a ti starší obdarovali naše mladší drobnými dárečky. Moc děkujeme.

                                               Mgr. J. Kováčová a Mgr. D. Jarolímová, učitelky v autistických třídách